Čustvena regulacija je tek na dolge proge
Na čustveno regulacijo gledam zelo celostno. Težko nekoga učim le čustvene regulacije v najtežji trenutkih, brez da bi pogledala celoten način življenja družine.
Razložim na primeru tekača.🏃♀️ Tekač misli, da:
bi moral,
se spodobi,
bi bilo treba,
bi bilo fajn,
je nujno,
preteči 20 km na dan.
😅 V resnici je s sedanjo pripravljenostjo brez večjih naporov sposoben preteči 10 km.
😫 Vsak dan se močno žene preko svojih sposobnosti in preteče 15 km. Večino teka ne uživa, ampak razmišlja, a mu bo danes morda uspelo preteči 20 km.
Ne počiva, ne opazi petja ptic, hiti, hiti, hiti.
🥵 Na koncu dneva je utrujen, izčrpan in povsem nezadovoljen s sabo, ker ni pretekel 20 km.
Koliko mu pomaga, če se uči le tehnik, kako dihati v najhujšem klancu ali delu poti, kjer teče šprint?
❓ Kaj tekač potrebuje?
👉 Ugotoviti/si priznati, koliko je v resnici trenutno zmožen.
👉 Znižati svoja pričakovanja na razumen nivo.
👉 Zmanjšati dnevno pretečene km, da se lahko kakovostno regenerira (da ne pride do poškodb zaradi preobremenitve) in tako v teku vztrajno in počasi napreduje.
👉 Trening za mišično moč, vaje za sproščanje mišič, vaje za učinkovito dihanje,... (Bo kakšen trener za tek znal več povedati).
Tako gre lahko tekač zvečer spat ne popolnoma izčrpan (za sprostitev je potrebna energija!) in hkrati zadovoljen, ker ve, da je od sebe dal dovolj.
No, ta tekač je večina mladih družin, ki dnevno od sebe dajejo preveč, na koncu dneva pa še niso zadovoljne, ker baje preveč ni dovolj dobro.
🤷♀️ Sorry, something has to go. (dr. Shefali Tsabary)
☝️ Znižajte svojo samozavest. (Anton Majhen)
Zato s strankami rada naredim vsaj 3 ure, da se življenje družine pogleda bolj celostno, ne le osredotočeno na eno najbolj perečo težavo - npr. pogoste burne čustvene izbruhe otroka.
Pri svojem delu uporabljam tudi sistem Self-Reg (Stuart Shanker), ki ima 5 korakov:
1️⃣Reframe - preoblikuj pogled na vedenje. Je neželeno vedenje (tako naše kot otrokovo) posledica zavestne odločitve ali gre za pomanjkanje čustvene regulacija in je to v bistvu odziv na prekomeren stres?
2️⃣ Recognize - prepoznaj stresorje. Za kaj vse porabljamo energijo? Tukaj ne gre le za negativni stres, tudi za dobro porabljamo energijo.
3️⃣ Reduce - pomanjšaj stresorje. Katere stresorje lahko odstranimo ali morda vsaj zmanjšamo, drugače razporedimo?
4️⃣ Reflect - povečaj zavedanje stresa. Da se preko dneva začnemo zavedati, kdaj in zakaj postajamo bolj napeti, da to sploh opazimo. Tako pri sebi kot pri otroku. In povečati zavedanje, kaj nam v tem trenutku pomaga, da se umirimo.
5️⃣ Restore - povrni energijo. Kaj nam napolni baterije?
Naslovna fotografija: Photo by Andriy Medvediuk on Adobe Stock