Kaj naj s temi otrokovimi in svojimi čustvi?

Dogodek je že mimo. Če te tema zanima, je na sporedu spletno predavanje: Kaj naj s temi otrokovimi čustvi?

 

Predavanje in delavnica sta vsak posebej zaključena celota, skupaj se dopolnjujeta in nadgrajujeta. Ustvarjena sta z idejo, da starše (in druge odrasle, ki so v stiku z otroki), čim bolj podpreva.

Predavanje: Kaj naj s temi otrokovimi čustvi? (Nina Seražin Lakota)
sobota, 30. 3. 2024, ob 10.00 - 12.00 v Gnezdu že izvedeno
PRIHAJA SPLETNA RAZLIČICA PREDAVANJA

Delavnica: Dihanje za večjo čustveno zrelost (Tine Seražin Lisjak)
petek, 12. 4. 2024, ob 17.00 - 19.00 v Gnezdu

Odrasli se soočamo z dvema izzivoma – kaj narediti, ko otrok doživlja burna čustva in kaj narediti, ko burna čustva doživljamo mi?

V predavanju Nina predstavi različne načine, kako lahko otroka podpremo pri uravnavanju in prepoznavanju njegovih čustev. Na delavnici Tine vodi dihalne vaje, ki dvigajo vašo sposobnost uravnavanja lastnih čustev.

Predavanje: Kaj naj s temi otrokovimi čustvi?

Odrasli se ob otrokovem burnem doživljanju čustev pogosto počutimo nemočne. Včasih se zdijo tako otrokova kot naša čustva naravnost odveč in se jih želimo čim prej znebiti oz. jih pomesti pod preprogo.

  • Nahaj se dreti.

  • Za tole malenkost pa res ni potrebno jokati.

  • Grd si, ko se tako jeziš.

  • Ne joči, ker bo mamica žalostna.

  • Če takoj ne nehaš, te bom tukaj pustila.

Čeprav takšne izjave včasih celo delujejo, pa dolgoročno pometanje čustev pod preprogo ni najboljša izbira. Temelji za zdravo čustvovanje se gradijo v otroštvu.

Na predavanju bom odgovorila na vprašanja:

  • Zakaj čustva sploh potrebujemo?

  • Kako čustva vplivajo na dolgoročno zdravje in zadovoljstvo?

  • Zakaj pri otrocih pride do burnih čustvenih izbruhov?

  • Kaj narediti med čustvenim izbruhom?

  • Kako v družinsko življenje vnesti več zdravega čustvovanja?

Na predavanju bom podala konkretne predloge, kako lahko odrasli otroku pomagamo skozi izkušnjo pridobiti znanje in razviti veščine, da bo svoja čustva boljše uravnaval in bo svoje potrebe ter čustva konstruktivno izražal.

Delavnica: Dihanje za večjo čustveno zrelost

Odrasli težko podpremo otroka in ga vodimo, ko smo sami s sabo nepovezani, se odklopimo ali pa znorimo. Takrat bi včasih odgovornost za naše stanje najraje preložili na otroka: 'No, daj, umiri se, dihaj.'

Dihanje se vedno večkrat pojavlja tudi v otroških slikanicah kot metoda za pomoč pri umirjanju in osredotočanju. Morda je v nekih situacijah smiselno, da otroka učimo dihalnih tehnik, vsekakor pa ne, preden jih sami ne obvladamo.

Tine bo na delavnici predstavil osnove AEQ dihanja. Delavnica bo razdeljena v dva dela. Prvi del bo namenjen umirjanju in usmerjanju pozornosti v telo. Težko vemo, kako smo in kaj potrebujemo, ko smo raztreseni, hitimo, opravljamo več stvari hkrati. Dihalne vaje za umirjanje so enostavno in učinkovito orodje, ki nam pomagajo, da se umirimo, vrnemo v telo, se osredotočimo in tako dobimo boljši v pogled v to, kaj zares potrebujemo.

Vendar v življenju nismo vedno le mirni. Kdaj smo nadvse navdušeni, drugič jezni. Kako ob teh močnih čustvih ostati povezan s sabo, ohraniti trezno glavo in ne delati neumosti? Temu bo namenjen drugi del delavnice, v katerem bo Tine predstavil zahtevnejše dihalne vaje. Te vaje so namenjene višanju sposobnosti prenašanja neprijetnih občutkov v telesu.

Predavanje in delavnica sta sicer vsak po sebi zaključena celota. Skupaj pa imata veliko dodano vrednost, saj pomagata bolje razumeti tako sebe kot otroka.

Mnenja udeležencev predavanja o čustvih

Nina, v igralnici Minimi smo te gostili že drugič in resnično se veselim, da te bomo enkrat v prihodnosti še tretjič :) Starši ti z veseljem prisluhnemo in tudi odzivi po obeh predavanjih so bili pozitivni. Všeč mi je tvoj način podajanja informacij, kako preprosto si razložila čustvovanje otrok in vse kar je povezano s to tematiko. Tako umirjeno predavaš, da pomiriš vse okoli sebe. Vidi se, da imaš veliko znanja na tem področju, saj si teorijo predstavila na zelo razumljiv način, dostopen za vse poslušalce, z različnim predznanjem. Vsem tem pa si dodala še veliko praktičnih informacij, tako da res, hvala še enkrat za vso znanje, ki si nam ga predala. Saša, mag. psihologije, mama 2 otrok

*****

Nazorno, preprosto in zelo realno. Predavanje je bilo dober opomnik, kako pomembno in zahtevno je delo s čustvi, a hkrati opogumljajoče, da je mogoče s svojimi in otrokovimi čustvi ravnati tako, da odnose krepimo in ne rušimo. Isto vsebino bi lahko poslušala večkrat, pa bi se vedno iz nje potegnila globoke ugotovitve, saj je bilo predavanje kljub kratkemu času izredno bogato. 

*****

Pozdravljeni, s partnerjem bi se vam rada zahvalila za omogočeno predavanje o čustvih. Pri nama je odprlo veliko diskusij in skupnih sprejemanj drugačnih pogledov od tega kar smo bili vajeni kot otroci. Sama sem se o tej temi že prej zanimala, ampak ta razlaga in energija ge. Nine je pa res dobra. Tako enostavno in preko konkretnih primerov vse razlaga, waw. Med samim predavanjem sem dobila veliko odgovorov na moje majhne nemočne "zakaj in kako". Hvala. Lep pozdrav LinG

*****

Pozdravljeni, danes sem bila na vašem predavanju v Sončnem vrtcu in morem res pohvaliti celotno predavanje in vaš pristop, ki me je kar potegnil v poslušanje. Ogromno koristnih informacij predstavljenih na način, da razumemo vsi tudi brez izobrazbe v tej smeri. In predvsem pomembno, da nismo izvedeli le, kako se soočiti z otrokovimi (in tudi našimi) čustvi, ampak tudi zakaj pride do tega, kaj se dogaja pred izbruhi, kaj se zgodi če ne odreagiramo "pravilno". Res najlepša hvala za vso znanje in za boljše razumevanje čustev otroka. Priporočam vsem staršem in tudi delavcem v vzgojno- izobraževalnih ustanovah. Hvala

Mnenja udeležencev delavnice dihanja

Informacije so bile podane razumljivo in všeč mi je bilo, da sta oba razlagala zelo sproščeno, tudi primeri pri otrocih so mi bili zelo zanimivi. Zelo prijetna izkušnja so bile tudi vaje, od njih sem veliko odnesla - neverjetno koliko bolj sem se sprostila/bolje počutila kot pri vodenih jogah in meditacijah. Zelo sem vesela, da sem se udeležila vaše delavnice.

*****

Cel paket  delavnice mi je bil všeč. Počutila sem se prijetno. Teorija je bila nazorno posredovana. Vaje so bile vodene sistematično in jasno. Imam kaj delat, želim si spremembe. Hvala Vama

Kdo sva midva?

Sva Nina in Tine, žena in mož. Po rojstvu najinega drugega otroka (v času prvega zaprtja javnega življenje zaradi epidemije) sva bila soočena z veliko izzivi in dejstvom, da nisva zadovoljna z najinimi odzivi na te izzive.

Imela sva dve možnosti – kriviva otroke in okoliščine, čakava na boljši jutri ali pa sprejmeva odgovornost in spremeniva sebe. Izbrala sva slednje. V procesu raziskovanje sebe in naju sva odkrila veliko. Ob pogovoru z drugimi pa doumela, da teh izzivov nimava le midva, ampak so pogosti tudi v drugih družinah.

Od takrat sva se oba še več učiva, preizkušava naučeno v praksi in nato znanje obogateno z izkušnjami deliva z drugimi.

Nina Seražin Lakota, dipl. m. s., dr. med., Conscious Paretning Coach (pod mentorstvo Dr. Shefli Tsabary), študentka 3. letnika integralne telesno usmerjene psihoterapije

Tine Seražin Lisjak, osebni trener, učitelj metode AEQ 2. stopnje, učitelj AEQ dihanja 1. stopnje

Previous
Previous

Otroške knjige o čustvih

Next
Next

Stopnje navezanosti otroka na skrbnika