Tistih posebnih 10 minut

Starši imamo v igri pogosto skrite namene – naučiti otroka šteti, ga popraviti, ... Ali pa upamo, da se bo otrok začel igrati sam in ne bo potreboval naše pozornosti, prisotnosti.

To je povsem pričakovano glede na sistem, v katerem živimo. Vcepili so nam, da mora biti otrok srečen, uspešen in priden. Protistrup moramo ustvariti sami.

Pogosto priporočan in visoko učinkovit je posebni čas z otrokom (special time).

Čas, ko otrok dobi nedeljeno ljubečo pozornost starša v igri. Počuti se videnega, slišanega, spoštovanega. To krepi povezanost med otrokom in staršem ter izboljša sodelovanje otroka.

Hkrati je to prva pomoč pri večini težav otroka – pogosti čustveni izbruhi, agresivno vedenje, nesodelovanje, zapiranje vase, rivalstvo med sorojenci.

Dokler sem bila mama enemu otroku, ni bilo težko zagotoviti 20 minut nedeljene pozornosti na dan za otroka.

Po rojstvu drugega otroka, se je vse obrnilo na glavo. Ko bi starejši otrok ta čas najbolj potreboval, ga je bilo najtežje zagotoviti.

Najpogostejši izzivi:

  • Jokajoča dojenčiča - čeprav jo je tolažil partner v drugem prostoru, je njen jok klical tako mojo kot otrokovo pozornost.

  • Utrujena mama. Ko sem utrujena in neprespana, težko ohranjam pozornost. To pomeni, da mi med igro z otrokom misli odtavajo. Otrok to čuti in ga moti.

  • Drugi odrasli. Nisem jim jasno povedala, da je to čas, ko se posvečam le enemu otroku. Vmes so spraševali, se pridružili igri, ... Sedaj drugim odraslim eksplicitno povem, kdaj naj naju pustijo pri miru, ker se igrava le jaz in en otrok.

  • Okolje. Ko smo zunaj, je otroku okolje tako zanimivo, da me ne vključuje toliko v igro (to velja za starejšega). Tega si želi predvsem doma. Na dneve, ko smo veliko zunaj, poseben čas težko zagotovim za enega otroka, kaj šele za 2.

Večkrat se zgodi, da po takšni igri otrok doživi čustven izbruh. Zakaj ravno zdaj, ni dobil ravno tistega, kar je potreboval? Čustveni izbruh je pričakovan, saj se otrok še bolj poveže s staršem in se zato počuti dovolj varno, da zadržana čustva preda staršu.

Prijava na predavanje v živo https://center-gnezdo.com/#predavanje-igrivost

Photo by Art_Photo from Adobe Stock
Previous
Previous

Sprejemanje otrokovih čustev ni popustljivost!

Next
Next

Zakaj imajo komentarji o telesni podobi tako velik vpliv?