Uvajanje v vrtec

Uvajanje otrok v vrtec je velika sprememba tako za otroke, za starše in družino kot celoto. Spremembe lažje izpeljemo, če se na njih ustrezno pripravimo. Psihološki stres ima dve glavni sestavini: nepredvidljivost in pomanjkanje občutka nadzora.

Zato je smiselno, da si, prej kot nastopi uvajanje otrok v vrtec, odgovorimo na nekaj ključnih vprašanj (povečamo predvidljivost) in določimo tiste elemente, na katere imamo vpliv (povečanje občutka nadzora.)

Zakaj otrok sploh potrebuje uvajalno obdobje?

Spremembe same po sebi predstavljajo stres. Vstop otroka v vrtec s seboj prinese spremembo dnevne rutine, spoznavanje novega okolja, novih ljudi in vključevanje v novo skupino. V tem času bo otrok ob kupu novih doživetjih in izkušenj potreboval tudi veliko starševske podpore, bližine in topline.

Otrok se počuti varno, ko je v bližini svojih staršev ali drugih skrbnikov, na katere je navezan. Za večino otrok vstop vrtec predstavlja to, da bodo prvič vsakodnevno dlje časa ločeni od svojih staršev in da bodo sami z osebami, ki ji še ne poznajo.

Da bi lahko te nove osebe (vzgojiteljice, pomočnice vzgojiteljic) sprejeli kot varne osebe, jim začeli zaupati, sprejeli njihovo tolažbo, potrebujejo otroci čas in izkušnje.

Nenazadnje pa je to obdobje namenjeno tudi temu, da se vi spoznate z načinom dela v vrtcu, z zaposlenimi in da se vzgojiteljice spoznajo z vami in z vašim otrokom.

Kako poteka uvajanje v vrtec?

Uvajanje se razlikuje od vrtca do vrtca, običajno vključuje več korakov.

  1. Uvodni sestanek in/ali predavanje

    Nekateri vrtci organizirajo uvodni sestanek ali predavanje na to temo. Nato sledi roditeljski sestanek, kjer vzgojiteljica in pomočnica vzgojiteljice predstavita sebe, postopek uvajanja, delovni čas vrtca, potek dneva v vrtcu in nekatere značilnosti dela v skupini.

    Za starše je to dobra priložnost, da se spoznate z načinom dela v vrtcu, vzpostavite prvi stik z vzgojiteljicama in drugimi starši.

  2. Individualni razgovor

    Običajno vzgojiteljica starše povabi na individualni razgovor, kjer vi poveste čim več o svojem otroku – kako ga tolažite, ali uporablja dudo, kaj ga zanima, s čim se rad igra, ali ima svojo najljubšo igračo, … Ta razgovor lahko izkoristite tudi za to, da vprašate vse, kar vas še zanima, izrazite kakšen svoj pomislek in poveste, kaj je vam pomembno.

    To, da z vzgojiteljicama vzpostavite dobro komunikacijo je zelo pomembno, saj bodo one tiste, ki bodo velik del dneva skrbele za vašega otroka.

    Med uvajanjem se postopno podaljšuje tudi celotni čas, ki ga otrok preživi v vrtcu. Kako dolgo bo trajalo uvajanje je odvisno od tega, koliko časa imate na voljo vi in pa tudi od tega, kako hitro se otrok prilagaja na nove okoliščine.

  3. Prisotnost staršev v igralnici

    Šele potem spoznavanju načina dela v vrtcu in razgovoru z vzgojiteljico, pride na vrsto prihod vas in otroka v igralnico.

    Na začetku ste nekaj dni v igralnici dalj časa prisotni z otrokom. Kaj točno se pričakuje od vas, ko ste v igralnici, vam bo povedala vzgojiteljica.

    Ob vaši pristnosti se otrok počuti varnega in ta lahko začne raziskovati igralnico, ko pa potrebuje tolažbo ali zavetje, se vrne k vam. Namen tega je, da se otrok sprosti v novem okolju in pridobi prijetne izkušnje.

    Otrok vas opazuje, kako komunicirate z vzgojiteljico, ali ji zaupate, se z njo pogovarjate in na podlagi vašega odziva sklepa, ali je ta oseba vredna zaupanja ter počasi začne razvijati z njo odnos.

  4. Ločitev od staršev

    Del uvajanja v vrtec je, da se otrok začne navajati na to, da ostane v vrtcu brez vas. Na začetku je to za krajši čas (npr. 10 minut), nato se čas vaše odsotnosti podaljšuje. Tako otrok dobi izkušnjo – starš gre in starš se vrne.

    Zelo pomembno je, da se ob odhodu od otroka poslovite. Če se izmuznete iz igralnice, ko se otrok igra, da bi se izognili njegovemu joku, boste s tem dosegli, da se bo naslednjič težje zatopil v igro, ker ga bo strah, da boste v tem času izginili.

  5. Postopno podaljševanje časa

    Pričakovano je, da bo na vsaj v začetnem obdobju otrok ob slovesu jokal ali kazal druge znake stiske, saj se noče ločiti od svojih staršev. V kolikor ne bo sprejel tolažbe vzgojiteljic in bo neutolažjivo jokal, vas bodo vzgojiteljice poklicale, da se vrnete po otroka.

    Po nekaj dneh, ko boste z otrokom vstopali v igralnico, bo prišel na vrsto dan, ko boste otroka vzgojiteljici predali ob vhodu v igralnico. Otrok naj ima s sabo svojo najljubšo igračo ali kakšen drugi predmet, ki mu je v tolažbo. Seveda ne pozabite na dudo, če jo uporablja.

    Slovo naj bo kratko, jedernato in ljubeče. Otroku poveste, kdaj ga pridete iskati (npr. po kosilu) in se tega dogovora tudi držite. Pri tem je pomembno, da ga oddate vi in da vam ga vzgojiteljica ne trga iz objema.

uvajanje otrok v vrtec

Dopust za uvajanje v vrtec

Otrok lahko vstopi v vrtec šele, ko starš več ne koristi starševskega dopusta. Obenem pa večina delodajalcev ne nudi izrednega dopusta za uvajanje otrok v vrtec. Zato je smiselno, da starš načrtuje dopust za uvajanje v vrtec (vsaj teden dni), saj na začetku otrok v vrtcu ne preživi celega dne. 

Če težko koristite več dni dopusta, želite pa postopno podaljševati čas, ki ga otrok preživi v vrtcu, lahko vsaj prvi mesec uveljavljate pravico do krajšega delovnega časa. Več o tej pravici in postopku uveljavljanja lahko preberete tukaj: Krajši delovni čas zaradi starševstva.

Kdo naj uvaja otroka v vrtec?

Otroka naj v vrtec spremlja nekdo, na katerega je otrok varno navezan, nekdo, ki mu otrok zaupa, ga dobro pozna. Običajno je to eden izmed staršev, seveda pa je to lahko tudi babica, dedek, teta, … oseba, ki je veliko prisotna v otrokovem življenju.

Pogosto se priporoča, naj uvajanje prevzame oče, ker je tako otroku in mami lažje. Če je oče sproščen, je to vsekakor dobrodošlo. Velja pa tukaj razmisliti o tem, kdo bo kasneje otroka vozil v vrtec. Če ga bo mama, uvajanje v vrtec pa prevzame oče zgolj zato, da bi bilo mami in otroku lažje, se na tak način soočanje mame in otroka s stisko le prestavi za teden ali dva.

Kako lahko podprete otroka pri uvajanju?

Otroka lahko podprete na različne načine.

  1. Izogibanje dodatnim spremembam

    Uvajanje v vrtec je stres, ki od otroka in od vas zahteva pozornost, čas in energijo. Zato se v tem obdobju izogibajte drugim večjim spremembam - odvajanju od dude, opuščanju plenic, premešanju otroka v drugo sobo, …

  2. Pogovor o vrtcu

    Otroku najprej začnete o vrtcu začnete pripovedovati. Količino informacij prilagodite otrokovi starosti. Morda se vam zdi, da vas dojenček še ne razume, pa je vseeno dobro, da mu o vrtcu pripovedujete. Pri tem si lahko pomagate z raznimi slikanicami

    Vpliv ima tudi, kako otroku o vrtcu pripovedujete. Če vam misel na vrtec predstavlja zelo veliko stisko in otroku o vrtcu govorite s cmokom v grlu, bo prvi vtis, ki ga bo otrok dobil o vrtcu – o, ne, to je nekaj strašnega.

    Spet na drugi strani ni smiselno, da otroka poizkušate noro navdušiti nad vrtcem in mu govoriti, kako je tam oh in sploh zabavno, ker bo potem najverjetneje razočaran in bo njegova stiska še večja, kot bi bila sicer.

    O vrtcu je smiselno pripovedovati čim bolj nevtralno in omeniti tako prijetna doživljanja (igranje, ustvarjanje, petje pesmic, …) kot tudi neprijetna (pogrešnje staršev, …)

  3. Sprehod mimo vrtca

    Sprehod mimo vrtca, v katerega bo otrok vključen, pomaga otroku graditi na predvidljivosti. Videl bo vrtec, igrišče, otroke in vzgojiteljice.

Kakšne spremembe lahko pričakujete pri otroku med uvajanjem v vrtec?

Uvajanje v vrtec v otroku vzbudi različna čustva, ki jih še ne zna ubesediti, svojo stisko pa otrok izraža na različne načine skozi vedenje in telesne spremembe. Lahko manj poje, slabše spi ali ima prebavne težave.

Kar se tiče vedenja, je zelo pogosto to, da otrok staršev v popoldanskem času ne izpusti izpred oči, se jih oklepa, potrebuje več telesne bližine. Nenazadnje mora kot prvo nadoknaditi čas, ko ni bil s starši in predelati čustva, ki so se v njem nabrala.

Zna biti, da bo otrok bolj jokav, bolj razdražljiv in občutljivejši kot je sicer. Nekateri otroci postanejo bolj ukazovalni, trmarijo in nočejo sodelovati. Spet nekateri pa so zelo nemirni in ta nemir kažejo s povečano fizično sktivnostjo, kar ne morejo se ustaviti.

Ne glede na to, kako se v vedenju odraža otrokova reakcija na to veliko spremembo, otrok potrebuje vaše uglašeno odzivanje, vaš čas, pozornost, prisotnost, vaše sprejemanje njega in njegove stiske.

Vstop v vrtec vpliva na celotno družino

Prvi teden ali dva uvajanja nekako gre, starš koristi dopust, otrok se postopoma uvaja v vrtec, starš ima medtem nekaj časa zase in za gospodinjstvo, otroka pride zgodaj iskati v vrtec, popoldnevi so sproščeni.

Nato pa resničnost: starš, ki je koristil dopust za uvajanje v vrtec, se vrne na delo. To prinese s sabo, da je cca 9 ur zdoma.

Dinamika z otrokom je drugačna, saj otrok potrebuje veliko fizične in čustvene bližine v tistem delčku dneva, ko je skupaj s starši.

Del gospodinjskih opravil, ki so bila v prejšnjih mesecih narejena tekom dneva, se pomakne na večer. Kdaj pa je čas za zmenkovanje s partnerjem? Morda del opravil čaka na konec tedna. Na čas, ki naj bi bil namenjen počitku in brezskrbnemu druženju.

Uvajanje v vrtec gre z roko v roki z veliko spremembo v družinski dinamiki in zato ne vključuje zgolj samega uvajanja v vrtec, ampak tudi navajanje na novo družinsko dinamiko.

Sprememba terja svoj davek. Boljše je, da se nanjo pripravimo z vidika celotne družine in ne le z vidika uvajanja otrok v vrtec.

Če želite vas zanima več o tem, kako lahko sebe in otroka pripravite na vrtec ali pa potrebujete več podpore, vas morda zanima Priprava družine na vrtec.

Viri:
Kurikulum za vrtce: https://www.zrss.si/podrocja/predsolska-vzgoja/kurikularni-dokumenti/ 
Prvič v vrtec, Bojan Varjačič - Rajko: https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/234326016
Next
Next

Kaj imata skupnega igra prelivanja in čustvovanje?